راهنمای خريد اجاق گاز

قبل از انتخاب اجاق برقی یا اجاق گاز مورد نظر خود ابتدا به اندازه گیری فضای مورد نظر پرداخته و سپس در مورد انتخاب شکل ، مدل اجاق گاز ویژگی های آن تصمیم گیری کنید.

امروزه اگرچه انواع مختلف وسایل پخت و پز و کمک آشپزی همانند مایکروویو، کباب پز، بخارپز، آرام پز، پلوپز و ... جای خود رادر  آشپزخانه ها باز کرده اند، اما باز هم اجاق های برقی و به ویژه گازی، از محبوبیت دیگری برخوردارند به طوری که تقریباٌ هیچ آشپزخانه ای را بدون وجود آن ها حتی تصور هم نمی توان کرد

از آنجا که این وسیله یکی از مهمترین و پرمصرف ترین اجزای آشپزخانه شماست، حتماٌ در هنگام خرید توجه بسیار زیادی به خرج دهید خصوصاً اگر از جمله افرادي هستيد كه به انجام آشپزی، شیرینی پزی و هنرهایی از این قبیل علاقه مند بوده و زمان زیادی را  به آن اختصاص می دهید، دقت کنید گازی که انتخاب می کنید از همه قابلیت های مورد نیاز شما برخوردار  باشد.

ما در ادامه برخي از اين ويژگي ها را به شما معرفي مي كنيم.

اندازه 

قبل از اینکه برای خرید گاز آشپزخانه خود اقدام کنید، اولین و مهمترین نکته ای که باید در نظر بگیرید، اندازه گیری فضایی است که می خواهید گاز خود را در آن بگذارید. حتماٌ ابعاد این فضا را در نظر داشته و قبل از خرید نیز اطلاعات ابعاد گاز انتخابی خود را بررسی کنید. به طور کلی اجاق گازها از نظر اندازه به دو شکل هستند: اجاق هایی که طول کمتر اما ارتفاع بیشتری داشته و اجاق هایی که از نظر طول بزرگ ترند. اجاق هایی که طول بیشتری دارند نسبت به گروه دیگر تعداد شعله بیشتر و قابلیت های بیشتری هم دارند. انتخاب میان این دو نوع بستگی به فضای آشپزخانه، تعداد افراد خانواده شما، میزان استفاده از گاز و همچنین استفاده شما از قابلیت های دیگر مانند جوجه گردان، گريل و ... دارد.


انواع اجاق گازها از نظر شکل ظاهری
اجاق گازها در دو نوع کلی عادی و توکار وجود دارند. نوع توکار برای آشپزخانه هایی مناسب است که فضای کوچکی داشته اما به میزان کافی میز دارند، یکی از معایب آن ها نداشتن فر است.


انواع اجاق گازها از نظر انرژی مصرفی
برخی اجاق ها تنها با گاز، برخی تنها با برق و برخی هم با گاز و هم با برق کار می کنند. در برخی انواع آن ها خود اجاق با گاز و فر آن با برق کار می کند. برخی اجاق ها نیز دو فر دارند که یکی با گاز و دیگری با برق کار می کند. اما اجاق های گازی و برقی مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر دارند. به عنوان مثال: سرشعله های اجاق های گازی سریعتر داغ شده و انتقال گرما زودترانجام می شود. بعلاوه هزینه گاز ارزانتر از هزینه برق است. در اجاق گازهای برقی، سرشعله های سرامیکی دیرتر گرم شده اما راحت تر تمیز می شوند. در فر این نوع گازها معمولاٌ یک فن تعبیه شده که گرما را به طور یکنواخت پراکنده کرده و به پخت یکنواخت غذا کمک می کند. باید توجه داشت که هزینه برق نسبت به هزینه گاز بسیار بیشتر بوده و استفاده از اجاق های برقی در مجموع مقرون به صرفه نیست.