نحوه ی تميز كردن فر

قبل از تميز كردن فر بدانيد

اگر داخل فر كثيف شده و چربي گرفته قبل از تميز كردن ديواره هاي داخلي آن را مرطوب كرده و ۱۰ دقيقه روشنش كنيد. گرماي فر باعث مي شود چربي ها نرم شوند و راحت تر بتوانند آنها را پاك كنيد.

چند توصیه و پیشنهاد
• توجه داشته باشید هرگز آمونیاک را با ماده بی رنگ کننده مخلوط نکنید زیرا باعث ایجاد گاز سمی می شود.

• یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی، یک قاشق غذاخوری سرکه سفید، یک قاشق غذاخوری پیراکسیدهیدروژن را با یک لیتر آب مخلوط کنید و با استفاده از اسفنج و اسکاچ قسمت داخل فر را آغشته و پس از یک ساعت تمیز کنید.

• یک پیمانه آمونیاک را در ظرفی در داخل فر به مدت یک شب کامل بگذارید و سپس روز بعد لکه ها را پاک کنید.

• ۵ قاشق غذاخوری جوش شیرین، ۳ قطره مایع ظرفشویی و ۴ قاشق غذاخوری سرکه سفید را به شکل ضماد غلیظ در بیاورید و با استفاده از اسفنج داخل فر را تمیز کنید.

• آب لیمو چربی ها را حل می کند. برای تهیه مواد تمیزکننده مقدار مساوی آب لیمو را با نمک مخلوط کنید و روی لکه ها بمالید و پس از ۱۵ دقیقه با اسفنج تمیز کنید.

استفاده از بخارشوي

بخارشوي يك ابزار چندكاره براي انجام بسياري از فعاليت هاي تميز كاري در منزل است. دماي بالاي بخار براي بهداشتي كردن سطوح و از بين بردن چربي و ميكروب ها بسيار مفيد است. چون بخارشوي ها نياز به پودر شستشو ندارند، هم براي محيط زيست خوب هستند و هم به اقتصاد خانواده كمك مي كنند.

با اين حال مراقب باشيد كه بخارشوي را مستقيم به المنت ها نگيريد كه ممكن است باعث از كار افتادن فر شود. براي بيشترين بهره گيري در مورد درهاي شيشه اي، برس بخارشوي را متصل كنيد تا بتوانيد لكه هاي چربي روي آن را براحتي از بين ببريد.

تمیز کردن فر جزو کارهای سخت یک خانم خانه دار است.اما با رعایت نکات زیر ، می توانید به راحتی داخل فر را تمیز کنید.در شیشه خالی اسپری، مخلوطی از یک پیمانه نمک، یک پیمانه جوش شیرین و یک پیمانه آب تهیه کنید و در قسمت های داخل فر خاموش بپاشید و بگذارید بماند تا کم کم کثیفی داخل آن جدا شود.سپس با پارچه مرطوب داخل فر را دستمال بکشید.
در صورتی که احساس می کنید کثیفی ها کاملا از بین نرفته است مقدار جوش شیرین را اضافه کنید.از قسمت بالای شیشه فر محلول را نپاشید زیرا بین دوجداره شیشه نفوذ پیدا می کند.برای پیشگیری می توانید قسمت های باز شیشه ای را با پارچه بپوشانید تا مانع ورود آب شود یا این که به جای استفاده از آبپاش با دستمال این کار را انجام دهید.


شيوه ي آسان و ارزان ديگري براي داشتن فر تميز
براي تميز كردن فر گاز مي توانيد در منزل يك پاك كننده ارزان بسازيد. يك قاشق چايخوري مايع ظرفشويي، يك قاشق چايخوري آب ليموترش و يك و نيم قاشق چايخوري مايع سفيد كننده را در يك ليوان آب گرم حل كنيد. محلول را با اسفنج به ديوارهاي داخل فر بماليد و بگذاريد 45دقيقه بماند. سپس با دستمال مرطوب چند بار سطوح را تميز كنيد.
اين پاك كننده مواد خشك شده و چربي هاي سوخته را از ديواره ها جدا مي كند.
پاك كردن فر از مواد شوينده و شيميايى در پايان كار نكته مهمى است ، آثار مواد پاك كننده را چندين بار با دستمال مرطوب پاك كنيد.

 

تميز كردن و از بين بردن بوی داخل فر

براي از بين بردن بوي بد ولكه هاي چرب از داخل فر ، نيمي از يك ليمو ترش بزرگ را در ظرفي از آب قرار داده و بگذاريد ده تا پانزده دقيقه درون فر يا مايكروويو بجوشد . بخار ليمو باعث تبخير لكه هاي چرب خواهد شد ، سپس با يك دست مال نرم و تميز ديواره هاي داخل دستگاه را پاك نماييد .